06.09.2023

Co z tym newsletterem?

Autor:

Anna Wysocka

Kiedy informacje są na wyciągnięcie ręki, a wiadomości bombardują nas z każdej strony, to w naszych głowach pojawia się pytanie: co z tym newsletterem? Czy to nadal forma komunikacji, którą ludzie chętnie czytają? I czy tego chcą? Sprawdźmy, czy pisanie newsletterów ma jeszcze sens oraz jakie funkcje spełniają w dzisiejszej erze cyfrowej.

Czym właściwie jest newsletter?

Newsletter to jak taka mała paczka informacji, która regularnie trafia do Twojej skrzynki mailowej. To taka forma komunikacji, poprzez którą autor dzieli się najnowszymi wiadomościami, ciekawostkami, artykułami czy ofertami.

Jakie funkcje spełnia newsletter?

No dobrze, ale żeby newsletter miał sens, musi nieść ze sobą jakieś korzyści, zarówno dla jego autora, jak i odbiorcy. Bo przecież zależy nam, aby poświęcił swój czas na przeczytanie informacji, które dla niego zebraliśmy.

Jakie to korzyści?

Dostęp do informacji
To oczywiste, ale niezmiernie ważne. Newsletter służy do dostarczania najnowszych informacji, aktualizacji, nowości czy doniesień z danej dziedziny. Ta forma komunikacji pozwala na dotarcie do odbiorców z istotnymi oraz wyselekcjonowanymi wiadomościami. Bardzo ważne jest, aby przemyśleć całą strukturę newslettera.

Budowanie zaangażowania
Dobrze skonstruowane newslettery potrafią budować zaangażowanie i lojalność odbiorców. Dzięki regularnym kontaktom i wartościowym treściom, tworzy się pewien rodzaj relacji między autorem a czytelnikiem.

Promocja i marketing
Newsletter to doskonałe narzędzie do promowania produktów, usług czy akcji marketingowych. Zainteresowany odbiorca zostanie o nich poinformowany w sposób bezpośredni, ale także niebywale skuteczny.

Tworzenie społeczności
Dobre newslettery mogą tworzyć społeczność wokół danej marki, tematu czy dziedziny. Odbiorcy, którzy otrzymują cenne treści, mogą czuć się częścią większej grupy, składającej się z ludzi o podobnych zainteresowaniach. A poczucie przynależności leży przecież w naszej naturze 🙂

Rozwijanie relacji
Newsletter pozwala na regularny kontakt z odbiorcami. To doskonała okazja do rozwijania relacji i nawiązywania bliższego kontaktu.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia…

Czy ludzie czytają jeszcze newslettery?

I tutaj musimy postawić na szczerość.

I tak, i nie.

Niektórzy twierdzą, że era newsletterów minęła, a ludzie są już zbyt zajęci, by czytać kolejne wiadomości, które wpadają na ich skrzynkę mailową. A ta z kolei jest dla nich prywatną przestrzenią, do której trafiają tylko te wiadomości, na które wcześniej wyrazili zgodę.

Jednak prawda jest taka, że z dobrze zaprojektowanym i wartościowym newsletterem wciąż można dotrzeć do odbiorców.

Wszystko zależy od jakości treści i tego, czy adresaci otrzymują coś, co ich interesuje. Jeśli newsletter dostarcza wartościowe informacje, ekskluzywne treści czy promocje, które są dla odbiorców istotne, to zdecydowanie znajdą oni chwilę, aby tego newslettera przeczytać.

Warto zastanowić się też nad wyborem odpowiedniego języka komunikacji.

Newsletter może budować relację i zaangażowanie z odbiorcami, tworząc pewnego rodzaju społeczność wokół marki, ale aby tak było, trzeba znać swoich odbiorców.

A jeśli już ich poznasz, możemy przejść do następnego punktu.

Czym się kierować przy tworzeniu newslettera?

Tworzenie efektywnego newslettera to nic innego jak planowanie strategii i chęć przyciągnięcia uwagi Twoich odbiorców. To, owszem, kreatywny proces, ale nawet tutaj warto trzymać się kilku istotnych zasad, które pomogą ci stworzyć wartościową wiadomość dla swoich subskrybentów.

Regularność to klucz
To chyba oczywiste.
To jakbyś założył sobie magiczny kalendarz, który co pewien czas przypomina o Twojej obecności. Każdy newsletter powinien być wysyłany w ustalonych odstępach czasu. Przyzwyczaj odbiorców do otrzymywania wiadomości tego samego dnia tygodnia, o podobnej porze. To jak taka umówiona wizyta w wirtualnym świecie Twojej marki.

Spójność kolorów i treści
Ważne jest także, aby utrzymać jednolitą formę wiadomości. Tworząc swój newsletter, zdecyduj się na jedną, spójną szatę graficzną i styl pisania. Tak, aby nawet bez sprawdzenia adresu nadawcy, odbiorca wiedział, że otrzymał wiadomość właśnie od Ciebie.

Częstotliwość dostosowana do potrzeb
Częstotliwość wysyłania newslettera powinna być dostosowana do Twojej grupy docelowej oraz charakteru Twojej działalności. Duże firmy czy sklepy internetowe z szeroką ofertą mogą sobie pozwolić na częstsze wysyłki, nawet raz na tydzień.

Natomiast mniejsze firmy, czy nawet blogerzy, mogą zdecydować się na wysyłkę raz na dwa tygodnie, czy nawet raz w miesiącu.

Jak stworzyć i wysłać newsletter?

Pierwszym krokiem jest zebranie listy osób, które chcą otrzymywać Twój newsletter. Możesz to zrobić poprzez formularze rejestracyjne na swojej stronie internetowej, podczas wydarzeń lub poprzez inne strategie marketingowe.

Wybierz platformę do wysyłki newslettera
Istnieje wiele narzędzi online, które pomogą Ci w tworzeniu i wysyłaniu newslettera, takie jak Mailchimp, SendinBlue, GetResponse, czy Campaign Monitor. Wybierz narzędzie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Zdefiniuj cel newslettera
Zastanów się, dlaczego chcesz wysyłać newsletter. Czy to ma służyć informowaniu o nowościach, promowaniu produktów, czy może budowaniu relacji z klientami? Określenie celu pomoże Ci dostosować treść i styl newslettera.

Zaprojektuj szablon
W większości narzędzi do wysyłki newsletterów znajdziesz gotowe szablony, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Wybierz atrakcyjny, czytelny i responsywny szablon, który będzie dobrze wyglądać na różnych urządzeniach.

Twórz wartościową treść
Treść newslettera powinna być interesująca i wartościowa dla odbiorców. Staraj się dostarczać informacje, które ich zainteresują. Możesz dodawać artykuły, porady, recenzje, informacje o nowościach itp. Dodaj również wyraźne Call to Action (CTA), aby zachęcić odbiorców do kliknięcia.

Zadbaj o składnię i język
Upewnij się, że treść newslettera jest napisana poprawnie pod względem gramatyki i stylistyki. Unikaj błędów ortograficznych.

Dodaj atrakcyjne grafiki
Ilustracje i zdjęcia mogą urozmaicić treść newslettera. Upewnij się, że są one odpowiedniej jakości i nie przeciążają przekazu.

Przed wysłaniem newslettera przetestuj go, sprawdź, czy wszystko działa poprawnie i czy wygląda dobrze na różnych urządzeniach. Po wysłaniu analizuj wyniki i dostosuj swoją strategię na podstawie danych o otwarciach czy kliknięciach.

Śledź wyniki swojego newslettera, takie jak wskaźniki otwarć, kliknięć, konwersji. Analizuj te dane i dostosuj swoją strategię, aby osiągać lepsze wyniki. Jeśli odbiorcy udzielają Ci feedbacku, reaguj na niego. Odpowiadaj na pytania, rozwiązuj problemy i dbaj o relacje z subskrybentami.

Czy warto tworzyć newslettery?

Tak, zdecydowanie warto to robić.

Nawet, jeśli nie każdy będzie je czytał, nie oznacza to, że absolutnie nikt tego nie robi. A uwierzcie nam, że sporo osób czyta newslettery 🙂

Jeśli zastosujesz się do powyższych reguł, gwarantujemy, że osiągniesz zamierzony rezultat.


Zaufali nam
Zaufało nam już ponad 400 firm z Polski i świata.