UX i UI na stronie internetowej
UX i UI – to aktualnie chyba najczęściej używane skróty w wirtualnym świecie. Projektowanie stron internetowych bez nich nie istnieje! Często z sobą mylone, całkowicie się od siebie różnią. Czy wiesz co co one oznaczają? I jakie korzyści przynosi ich wdrożenie? Z tego artykułu poznasz najważniejsze informacje dzięki którym pojęcie “strona przyjazna użytkownikowi” (i nie tylko) będzie jasne jak słońce!
User Experience – co to oznacza?
UX to skrót z angielskiego pojęcia User Experience. To zbiór wszystkich doświadczeń i wrażeń użytkownika z korzystania ze strony: jego styczności z produktem, architekturą informacji, interakcjami, a w końcu jego subiektywną oceną. Działania UX oparte na badaniach zachowań użytkowników pomagają usprawnić i jak najbardziej dopasować stronę do potrzeb użytkujących. To dbanie podczas projektowanie stron www o intuicyjność, wygodę i łatwość w poruszaniu się po danej witrynie.
UX designer to osoba odpowiedzialna za zaprojektowanie jak najbardziej pozytywnego doświadczenia użytkownika witryny. Jest swego rodzaju pomostem pomiędzy stroną biznesową a klientem. Taka osoba powinna być specjalistą, najlepiej z doświadczeniem, i posiadać szeroką wiedzę z tak zróżnicowanych obszarów jak: psychologia, informatyka, SEO, architektura informacji, projektowanie, czy analiza biznesowa. Projektant UX dba, by każdy fragment strony, usługi i produktu był użyteczny, ciekawy i łatwy w obsłudze dla użytkownika. Najlepsze strony internetowe 2022 w pełni bazują na UX. Gdy tworzysz własną witrynę – koniecznie weź pod uwagę działania oparte na UX. Wpłynie to na jej jakość, a co za tym idzie – zwiększoną sprzedaż usług i produktów.
Audyt UX
Audyt UX to analiza użyteczności strony internetowej. Może być prowadzona z udziałem użytkowników, jak i bez ich udziału. To krok w stronę głębszego poznania witryny – właśnie z perspektywy użytkujących. Audyt identyfikuje wszelkie problemy, które występują na stronie i utrudniają korzystanie z niej. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jak użytkownicy poruszają się po witrynie, czy jest ona dla nich intuicyjna w obsłudze oraz wygodna.
Co analizuje się podczas audytu UX?
–Ogólna struktura strony – jej wygląd, estetyka, zamieszczone grafiki, architektura treści, a także ich poprawność językowa.
–Czytelność oraz jasność udostępnianych treści.
–Intuicyjność poruszania się po stronie, poprawność i szybkość jej działania.
-Ogólny poziom użyteczności i dostępności witryny dla użytkowników.
Audyt UX wymaga sporego obeznania w trendach oraz przyzwyczajeniach użytkowników, dlatego powinien go przeprowadzać specjalista. Dodatkowo, warto wiedzieć, że audyt jest oparty na specjalistycznych metodach badawczych, np. analizie heurystycznej, metodzie wędrówki (tzw. cognitive walkthrough), czy card sorting. Bez poprawnie przeprowadzonego audytu, wprowadzenie działań UX na strony WWW Szczecin na pewno nie będzie tak efektywne.
Wiemy już czym jest UX, zatem czas na kolejny trendy skrót w wirtualnym świecie – UI!
Interfejs użytkownika, czyli co to jest UI?
UI, czyli innymi słowy (po angielsku) User Interface. To pojęcie ściśle związane z User Experience i zresztą nierzadko z nim mylone, co jest całkowicie niepoprawne. Najprościej mówiąc – UI to część działań UX. UI oznacza projektowanie interfejsu użytkownika. Są to działania techniczne, które odnoszą się stricte do wizualnej strony witryny. UI designer wprowadza rozwiązania zaproponowane przez specjalistę UX, dbając o ich optymalizację oraz estetykę. Odpowiada za przyjazność strony i celuje w pozytywny jej odbiór przez użytkowników.
Dla specjalisty UI najważniejszy jest użytkownik, co zresztą można wywnioskować z jego nazwy – interfejs użytkownika. Dba o łatwość poruszania się po witrynie, dobrą czytelność treści, wdrażanie intuicyjnych i nie wymagających rozwiązań oraz o funkcjonalność produktów i usług. Niezwykle ważna w tworzeniu interfejsu użytkownika jest szata graficzna witryny, czyli dopasowana kolorystyka, spójny styl grafik oraz komunikatów i odpowiednio dobrane fonty. Istotne są także architektura przycisków oraz treści i wszelkich elementów nawigacyjnych (tagi, paginacja, breadcrumbs, pola wyszukiwania), a także pojawiające się na stronie powiadomienia, czy podpowiedzi.
Podsumowując… UI to nie to samo co UX! To pojęcia, które są bliskie, lecz znaczą coś zupełnie innego. UI jest częścią działań User Experience. Współpraca UI designera ze specjalistą UX jest kluczem w projektowanie stron WWW Szczecin. Dzięki UX i UI Twoja witryna może być prosta w obsłudze, funkcjonalna, estetyczna, a przede wszystkim przyjazna dla użytkowników!