Więcej w kategorii:

Blog wszystkie Blog Strony
12.12.2023

Skalowanie i responsywność, czyli jak dobrze prezentować stronę internetową

Mateusz Żurowski Autor:

Mateusz Żurowski

Co przyciąga użytkowników i potencjalnych klientów w sieci? Wyobraź sobie, że odwiedzasz sklep internetowy popularnej marki. Na co zwrócisz uwagę? Jesteśmy przekonani, że nie tylko na treści, ale także wygląd i funkcjonalność strony internetowej. Ile razy strona w Twojej przeglądarce wydawała Ci się za mała lub za duża? Dlaczego tak jest? W niniejszym artykule omówimy, dlaczego skalowanie i responsywność są tak ważne, gdy mówimy o prezentacji strony internetowej.

ptakipies tablet 2 1920

Skalowanie, czyli jak dopasować stronę do urządzeń użytkowników

Skalowanie to proces dostosowania rozdzielczości ekranu wyłącznie podczas przeglądania strony internetowej, bez konieczności zmiany ogólnych ustawień urządzenia, takiego jak komputer, smartfon czy tablet. Przeskalowanie jest wykonywane przez przeglądarkę internetową, która jest kontrolowana przez system operacyjny i wykorzystuje wbudowane mechanizmy, aby zwiększyć czytelność i widoczność witryny.

Skalowanie może być również narzucone przez system operacyjny. Jest to często spotykany zabieg np. w laptopach (zamiast standardowych 100% mamy zalecane 125%/150%).

ptakipies all 1 1920
Oto przykład strony internetowej, która została dostosowana do wyświetlania na trzech różnych urządzeniach: laptopie z rozdzielczością FullHD, gdzie wyświetla się w naturalnej skali 100% (bez skalowania), oraz na tablecie i smartfonie.

Dlaczego skalowanie jest istotne?

Warto przyjrzeć się sytuacji, gdzie mamy do czynienia z dużym ekranem komputera oraz niewielkim ekranem smartfona, oba o tej samej rozdzielczości wynoszącej 1920×1080 pikseli.

Na komputerze tekst o standardowej wielkości, np. 12 pikseli, jest doskonale czytelny. W przypadku małego ekranu smartfona, piksele stają się znacznie mniejsze, co sprawia, że ten sam tekst o wysokości 12 pikseli staje się nieczytelny.

Innymi słowy, bez skalowania strona wyglądałaby na smartfonie dokładnie tak samo jak na komputerze, ale wszystko byłoby znacznie mniejsze. Czcionka osiągnęłaby zaledwie 1 mm wysokości, a większe elementy, takie jak nagłówki czy przyciski, miałyby około 2 mm wysokości.

To stanowiłoby poważne utrudnienie dla użytkowników przy korzystaniu z witryny na smartfonie.

ptakipies all 1 1920
Obraz pokazuje stronę internetową dostosowaną do wyświetlania na laptopie z ekranem FullHD i skalowaniem 125%. Obok prezentowana jest ta sama strona na tablecie i smartfonie.

ptakipies all 2 1920
Obraz przedstawia stronę nieresponsywną na ekranach tableta i smartfona. Na laptopie przedstawiona jest strona responsywna bez skalowania.

Wrażenia użytkowników

Skalowanie pozwala zapewnić użytkownikom pozytywne wrażenia podczas korzystania ze strony internetowej, zarówno na dużym monitorze, jak i na tym mniejszym. Dzięki temu witryna jest czytelna i łatwa w nawigacji niezależnie od urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Jaki jest sens skalowania stron internetowych?

  1. Pozwala na redukcję teoretycznej rozdzielczości strony nawet do trzech razy, co umożliwia dostosowanie witryny do różnych urządzeń na indywidualnym poziomie.
  2. Gwarantuje czytelność strony nawet na małych ekranach urządzeń mobilnych, co znacząco poprawia komfort użytkowników.
  3. Usuwa konieczność przewijania strony przy użyciu pasków przewijania, co usprawnia nawigację i ułatwia dostęp do zawartości.
  4. Przyjmuje się, że umożliwia to osobom z ograniczeniami wzroku wygodne korzystanie z treści stron internetowych, zwiększając dostępność i użyteczność witryny dla wszystkich użytkowników.

Czy skalowanie ma wady?

Przekraczając pewną granicę szerokości ekranu przeglądarki, ostateczny wygląd strony internetowej na skalowanym ekranie może znacząco różnić się od pierwotnych założeń projektu. To zjawisko występuje dość często, szczególnie kiedy użytkownik korzysta z witryny na bardzo dużym ekranie. Najczęściej dotyczy to projektów, które zakładają, że strona ma wypełnić znaczną część lub całość szerokości ekranu. Dodatkowo, niektóre elementy mogą się wydawać większe niż są w rzeczywistości.

Responsywność, czyli jak dopasować jedną stronę do wielu urządzeń

Responsywność to koncepcja polegająca na elastycznym dostosowywaniu strony internetowej do różnych rozmiarów ekranów urządzeń oraz różnych przeglądarek, co jest osiągane dzięki technologii Responsive Web Design (RWD). To zaawansowana metoda tworzenia stron internetowych, która automatycznie reaguje na różne rozdzielczości ekranów, gwarantując optymalne wrażenia użytkownika niezależnie od urządzenia i przeglądarki internetowej.

Z pomocą RWD, strona jest w stanie dostosować swoje elementy, takie jak tekst, obrazy i układ, w zależności od specyfikacji ekranu.

Użytkownik otrzymuje dostęp do czytelnej i atrakcyjnej witryny, niezależnie od tego, czy przegląda ją na dużym ekranie komputera, tablecie czy małym smartfonie. Responsywność eliminuje potrzebę tworzenia oddzielnych wersji strony dla różnych urządzeń, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów, a także poprawia doświadczenia użytkowników.

Dlaczego responsywność jest istotna?

Google uwzględnia responsywność

Wyszukiwarka Google przykłada dużą wagę do responsywności stron internetowych. Strony dostosowane do urządzeń mobilnych są wyżej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania.

Mobilni użytkownicy

Zdecydowana większość ludzi korzysta z internetu na urządzeniach mobilnych. W Polsce jest to prawie 28 milionów użytkowników (ok. 66,5% całej populacji). Dlatego ważne jest, aby Twoja strona była dostępna i czytelna dla tej grupy odbiorców.

A czy zdarzyło Ci się kiedyś, że projekt strony, który przyjmujesz, wydaje się działać inaczej niż tradycyjne strony internetowe?

Bez obaw – to dość powszechne zjawisko. Zwłaszcza w fazie akceptacji projektu strony WWW.

Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy otrzymujesz projekt swojej strony internetowej, nie przeglądasz go w przeglądarce internetowej, ale w konkretnym programie, który służy nam do projektowania układu stron. W programach graficznych nie ma potrzeby dostosowywania strony do różnych ekranów, ponieważ głównym celem jest wyświetlanie grafiki w jej naturalnym rozmiarze.

Dlatego, kiedy powiększasz projekt, nie dostosowuje się on do rozmiaru ekranu, ale zachowuje się jak zwykłe powiększone zdjęcie. Jeśli powiększysz projekt bardzo mocno, na bokach ekranu pojawią się nawet suwaki przewijania.

Jak to działa na docelowej stronie internetowej?

Przeglądając stronę na dużym ekranie, wersja o rozdzielczości 1920×1080 pikseli wygląda poprawnie, a więc nie wymaga skalowania. Jednak wszystkie pozostałe wersje strony (przeznaczone dla mniejszych laptopów, tabletów, smartfonów) przeglądarka skaluje w celu dopasowania do rozmiarów ekranu.

Akceptacja strony internetowej a to, co widzimy na ekranie

Podczas akceptacji strony internetowej masz możliwość obejrzenia każdej z jej wersji – nie tylko tę dostosowaną do standardowych ekranów o rozdzielczości 1920×1080 px, ale także wersje zoptymalizowane dla mniejszych ekranów.

Dedykowane dla laptopów o mniejszych ekranach
po przeskalowaniu o 125% – do rozdzielczości 1512×982 px

Dostosowane do tabletów
po przeskalowaniu o 150% – do rozdzielczości 1280×720 px

Stworzone specjalnie dla smartfonów
po przeskalowaniu o 300% – do rozdzielczości 640×360 px

Jeśli przeglądasz stronę na dużym ekranie o rozdzielczości 1920×1080 px , wersja ta wyświetla się poprawnie bez konieczności skalowania. Niemniej jednak pozostałe wersje strony, dostosowane do mniejszych laptopów, tabletów czy smartfonów, zostaną przez przeglądarkę przeskalowane, aby pasowały do odpowiednich rozmiarów ekranów.

Warto sobie wyobrazić sytuację, w której wersja strony przeznaczona dla smartfona, oglądana na panoramicznym ekranie, może pojawić się jako mały fragment okna z nadmiernie powiększonym tekstem . Skalowanie w takiej sytuacji działa może prowadzić do nieprawidłowego wyświetlania treści.

Aby uniknąć tego rodzaju problemów podczas przeglądania projektów strony pod kątem akceptacji, zalecamy tymczasowe wyłączenie funkcji skalowania w przeglądarce internetowej oraz w ustawieniach systemowych.

ptakipies tablet 1
Porównanie strony dostosowującej się do rozmiaru ekranu (responsywnej) na dwóch tabletach: z prawej strony tablet z włączonym skalowaniem i z lewej strony tablet, na którym strona jest wyświetlana bez zmiany skali.


Zaufali nam
Zaufało nam już ponad 400 firm z Polski i świata.