Więcej w kategorii:

Blog Social Media Blog wszystkie
22.04.2022

Jak odzyskać utracone konto lub fanpage na Facebooku?

Tomek Stypa Autor:

Tomasz Stypa

Dzień jak co dzień, przy porannej kawie wchodzisz na swojego Facebooka, aż tu nagle… nie masz dostępu do swojego konta! Okazuje się, że utraciłeś dostęp do prywatnego konta lub firmowego fanpage — z różnych przyczyn. W jaki sposób możesz je odzyskać?

Odzyskanie konta prywatnego na Facebooku

W większości przypadków tracimy konto prywatne, gdy ktoś inny je przejmuje i zmienia hasło dostępu — może to być np. sprawka hakera. Zauważysz to niemal od razu — zwłaszcza w sytuacji, gdy nie możesz się zalogować pomimo podania odpowiedniego hasła lub nie możesz go zmienić na nowe. Dodatkowo po włamaniu ktoś może wysyłać wiadomości z Twojego konta do znajomych lub przypadkowych osób.

fb01

W przypadku, gdy masz podejrzenie, że ktoś ukradł Twoje konto, pierwsze kroki należy skierować pod adres: https://pl-pl.facebook.com/hacked i wybrać adekwatną opcję.

Następnie krok po kroku dostaniesz instrukcje jak wypełnić formularz, w którym należy podać adres e-mail i telefon kontaktowy — powiązany z Twoim kontem na Facebooku.

fb02

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że proces weryfikacji Twoje zgłoszenia może potrwać nawet kilka lub kilkanaście dni.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie możesz wyszukać swojego profilu, a Twoi bliscy nie widzą go na liście znajomych? Zacznij od wejścia na stronę facebook.com/login/identify. To właśnie tam możesz sprawdzić, czy Twój profil nadal jest powiązany z Twoim numerem telefonu lub adresem e-mailowym. Czasami hakerzy lub inne osoby włamujące się na konto mogą zmienić Twoje dane osobowe, zdjęcie, a także ustawienia konta, więc sprawdzenie tej kwestii może sporo pomóc rozwiązywania problemu.

Skradziony fanpage na Facebooku

fb03

Kradzież fanpage to niestety dosyć częste zjawisko, które może zaprzepaścić długie miesiące pracy nad społecznością i budowaniem swojego wizerunku w mediach społecznościowych. Jeśli masz podejrzenie, że ktoś ukradł Twój fanpage, zacznij od zablokowania swojej karty bankowej — w przypadku, gdy używałeś jej do opłacania reklam lub kampanii reklamowych. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko, że osoba, która włamała się na Twój profil, spróbuje pobrać środki z karty.

Twój fanpage był powiązany z kontem prywatnym, które również zostało skradzione? W takim razie musisz zacząć od przesłania odpowiedniego zgłoszenia, o którym wspominaliśmy wcześniej. Po zgłoszeniu kradzieży profilu możesz zgłosić również kradzież fanpage — jednak tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Po pierwsze — należy udokumentować prawa do swojego profilu. W jaki sposób to zrobić? Przesłać do administracji Facebooka (Meta) zestaw składający się z: kopii ważnego dokumentu tożsamości wraz ze zdjęciem, podpisanego oświadczenia przez osobę, która jest powiązana z owym kontem/profilem na Facebooku i kilka innych informacji potwierdzających kto był dotychczasowym administratorem strony. Pomimo że notarialne wyjaśnienia i dokumenty mogą się wydawać dosyć skomplikowane i wymagające, to dzięki nim możesz odzyskać swój fanpage w szybkim czasie. Co istotne — koszt sporządzenia dokumentacji wcale nie jest taki wysoki, jak mogłoby się wydawać!

fb04

Po skompletowaniu dokumentów najszybszą opcją nawiązania kontaktu z pomocą jest skorzystanie ze specjalnego czatu. Opcja ta jest dostępna jednak wyłącznie dla reklamodawców, ponieważ wymaga podania ID konta reklamowego, które znajduje się w zakładce “Płatności za reklamy”. Dzięki temu konsultanci dosyć szybko mogą zweryfikować, a następnie przekazać zgłoszenie do odpowiedniego działu zajmującego się zabezpieczeniami.

W jaki sposób można się uchronić przed stratą konta lub fanpage?

Czasami kwestie bezpieczeństwa bagatelizujemy do czasu, gdy nie spotka nas takie przykre doświadczenie jak kradzież lub włamanie na konto. Warto już wcześniej zabezpieczyć się w razie zagrożenia i wprowadzić kilka prostych rozwiązań, które mogą znacznie podnieść bezpieczeństwo konta.

Po pierwsze — maksymalizacja zabezpieczeń. Czyli upewnij się, że Twoje konto wymaga uwierzytelniania dwuskładnikowego, dzięki czemu ryzyko przejęcia profilu w pewnym stopniu maleje. Oprócz tego w ustawieniach Facebooka możesz nadać uprawnienia administratora innej osobie — takiej, której szczególnie ufasz.

W kwestii hasła warto pamiętać o tym, aby było ono unikatowe i trudne do odgadnięcia. Lepiej nie korzystać z tego samego hasła do konta na Facebooku, poczty e-mail i innych profili w mediach, ponieważ w sytuacji kradzieży zagrożone są wszystkie powiązane dane.

Skradziony konto lub fanpage na Facebooku to spory problem. Można mu jednak zapobiec, stosując się do odpowiednich zasad bezpieczeństwa, a gdyby to nie wystarczyło — można liczyć na pomoc techniczną od strony właścicieli witryny. Pomimo że instrukcja postępowania jest dosyć prosta, to tak naprawdę większość sukcesu zależy od Twojego przygotowania i udokumentowania kwestii związanych z administrowaniem stroną. Warto walczyć o swoje — zwłaszcza jeśli Twoje profile w mediach społecznościowych to ważny element biznesowy i wizerunkowy.


Zaufali nam
Zaufało nam już ponad 400 firm z Polski i świata.