Oferta

Blog

powróć do bloga

POS czym jest i z czym to się je?

POS czym jest i z czym to się je?27.11.2019

Podczas zakupów zapewne często dostrzegasz przeróżne nośniki reklamowe - często są to stojaki na ulotki, “potykacze”, czy nawet wlepki. Fachowe określenie takich nośników reklamowych określa się jako materiały wspierające sprzedaż, choć częściej nazwę tę zastępuje się angielskim point-of-sale materials. To właśnie na nich bazuje point-of-sale marketing.

 

Rozwińmy skrót

 

POS - w rozwinięciu Point-of-sale - to nazwa, jakiej używa się na określenie wspomnianej już grupy nośników reklamowych. Czasami możemy się spotkać także z określeniem - POSM (point-of-sale materials) lub POP (point-of-purchase). Niech Was nie zmylą te określenia, wszystkie dotyczą tego samego. W Polsce nie powstała żadna zamienna nazwa, stąd używane jest określenie POS.

Point-of-sale marketing to rodzaj marketingu, który polega na wykorzystaniu materiałów POS do realizacji celów reklamowych. Najczęściej są to cele czysto sprzedażowe. W skrócie, POS to inaczej materiały wspierające sprzedaż.

 

Point-of-sale, czyli reklama below the line

 

BTL (below the line) - oznacza rodzaj reklamy niebędącej reklamą w mass mediach, jednocześnie jest ona skierowana do konkretnego odbiorcy. Jednym z narzędzi wykorzystywanych w reklamie below the line są właśnie POS-y.

Co zaliczamy do POS-ów? Jest to dosyć obszerny zbiór, podzielmy go na dwie duże grupy -

 • nośniki trwałe
 • nośniki miękkie

Do pierwszych zaliczyć możemy POS-y wykonane z materiałów trwałych, takich jak plastik lub metal, są to najczęściej specjalne regały, półki, stojaki na ulotki czy infokioski.
Nośniki miękkie to takie, które wykonane są z tworzyw mniej trwałych, najczęściej z papieru.

 

Funkcjonalność POS-ów, ich wady i zalety

 

Przede wszystkim zadaniem POS-ów jest wsparcie celów sprzedażowych i wpływ na decyzję klienta, aby ten dokonał zakupu określonego towaru, znajdując się w punkcie sprzedaży. POS-y mogą jednak oddziaływać na klienta w różny sposób.

Mogą:

 • merytorycznie i rzeczowo informować klienta o : cenach produktów, walorach, gratisach;
 • przyciągać uwagę swoją formą;
 • wpływać na nastrój i emocje klienta;
 • wskazywać drogę do miejsca, w którym znajduje się określony towar,
 • zatrzymywać klienta przy danej półce.

Przejdźmy do istotnych zalet i wad. Będą one przedstawione w formie punktorów.

Zalety :

 • możliwość docierania do masowego odbiorcy (reklama może być stosowana w miejscach często odwiedzanych, takich jak centra handlowe, stacje benzynowe)
 • możliwość umieszczenia reklamy zewnętrznej na różnego rodzaju nośnikach (pozwala to na stworzenie atrakcyjnych i skutecznych przekazów dostosowanych do oczekiwań potencjalnych klientów)
 • nieprzerwana rozpoznawalność marki korzystającej z materiałów POS ( bieżący kontakt [reklama - klient] z klientami sprawia, że chętniej i częściej wybierają oni nasze produkty.
 • koszty materiałów POS są znacznie niższe niż nośniki jak na przykład reklama telewizyjna czy radiowa.

Wady :

 • krytycy zarzucają zaśmiecanie miejskiego krajobrazu przez dużą liczbę materiałów reklamowych
 • natłok reklam sprawia, że potencjalni klienci mogą czuć się zagubieni, sprawia to problem w odnalezieniu promowanego przez nas komunikatu.

Aby materiały POS mogły spełniać swoją faktyczną rolę powinny charakteryzować się ciekawą, jak i atrakcyjną wizualnie formą, odzwierciedlającą profil firmy. Jako produkty zwiększające świadomość marki wśród potencjalnych klientów materiały te powinny skutecznie przyciągając wzrok i być pozytywne w odbiorze.

Dołącz do grona zadowolonych klientów Współpracuj z nami