Oferta

Blog

powróć do bloga

Sklep internetowy ? Zalety oraz wady PrestaShop

Sklep internetowy ? Zalety oraz wady PrestaShop21.01.2020

Do założenia poprawnie działającego sklepu internetowego niezbędne są określone narzędzia. Gdy rozpoczniemy research, mający na celu właściwe przygotowanie się do takiego przedsięwzięcia, bardzo szybko natrafimy na nazwę PrestaShop. Czym dokładnie jest, ile kosztuje i jakie są wady oraz zalety wdrożenia takiego rozwiązania? Bierzemy się do analizy.

W dzisiejszych czasach handel elektroniczny rozrósł się już do takich rozmiarów, że sklepy internetowe są czymś oczywistym, stanowiącym fundament działalności wielu firm. PrestaShop, mówiąc wprost i bez zbędnego owijania w bawełnę, to natomiast oprogramowanie e-commerce, które służy do tego, aby w łatwy sposób założyć właśnie funkcjonalny sklep internetowy.

 

Zalety PrestaShop

 

Lista korzyści, płynących z zastosowania tego rozwiązania, jest naprawdę długa. Nic więc dziwnego, że PrestaShop znajduje się obecnie w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych platform. Fundamentalną zaletą korzystania z tej opcji jest bowiem jej bezpłatność. Darmowa dostępność jest spowodowana tym, że oprogramowanie to jest tworzone przez społeczność programistów i nie trzeba płacić za żadną licencję. Już sam ten argument przekonuje wiele osób, które myślą o postawieniu pierwszych kroków w kierunku stworzenia własnego sklepu internetowego.

Darmowy dostęp jest tylko jedną z wielu zalet, jakimi może pochwalić się PrestaShop. Z całą pewnością warto też odnotować przyjazny i intuicyjny panel, dzięki któremu sprawnie będą się w stanie poruszać osoby niemające zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie. Na korzyść działa też szeroka społeczność, korzystająca i tworząca wspólnie PrestaShop. W przypadku mierzenia się z jakimś problemem, istnieje bardzo duża szansa, że bez trudu uda się znaleźć w sieci sprawdzone i skuteczne rozwiązanie.

 

Wady PrestaShop

 

Jak to często w życiu bywa, istnieje też druga strona medalu. PrestaShop jest wprawdzie oprogramowaniem bezpłatnym, ale nie zawsze tyczy się to także dodatkowych modułów, które służą do zwiększenia możliwości sklepu internetowego. Część z nich jest darmowa, za inne trzeba już niestety zapłacić. Jeśli więc interesuje nas stworzenie dużej, wysoce spersonalizowanej platformy do handlu elektronicznego, należy liczyć się z tym, że może to być odczuwalne dla portfela.

Kolejnym minusem dla wielu osób będzie to, że administracja odbywa się jednak we własnym zakresie. O ile dla doświadczonych osób nie stanowi to większego kłopotu, to początkujący internetowi sprzedawcy mogą mieć momentami naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Jeśli mierzymy się więc z problemem, który przerasta nasze możliwości, niezbędne może okazać się korzystanie z płatnej pomocy fachowca.

 

PrestaShop – tak czy nie?

 

Użytkownicy PrestaShop, choć w zdecydowanej większości chwalą to rozwiązanie, zwracają jednak uwagę na kilka aspektów, które mogłyby funkcjonować lepiej. Czasem kwestionowana jest wydajność, innym razem zbyt powolne działanie czy problemy z wielojęzykowym tłumaczeniem. Narzędzie to generalnie jest jednak oceniane bardzo wysoko i stanowi dobrą bazę do rozpoczęcia pracy nad sklepem internetowym, zwłaszcza dla osób, które nie mają na tym polu wielkiego doświadczenia.

Jeśli zatem chcemy zacząć działać w handlu elektronicznym, a nasz sklep ma być z założenia stosunkowo prosty lub średnio zaawansowany, z pewnością warto wypróbować PrestaShop. W przypadku gdy mamy natomiast w planach stworzenie ogromnej platformy, gdzie będziemy sprzedawać mocno zróżnicowane i niestandardowo personalizowane produkty, to rozwiązanie może okazać się dla nas koniec końców niesatysfakcjonujące.

 

Myślisz o założeniu sklepu internetowego i zastanawiasz się, jak wykonać pierwszy krok? Potrzebujesz pomocy przy analizie potrzeb i wytyczeniu ścieżki dalszego działania? Zgłoś się do nas. W Virtual People z przyjemnością skonsultujemy z Tobą możliwości, opowiemy o plusach oraz minusach konkretnych rozwiązań i pomożemy Ci obrać właściwą drogę!

Dołącz do grona zadowolonych klientów Współpracuj z nami